Przejdź do treści
3
Przejdź do stopki

Wycieczka klas IV- VI

Wycieczka klas IV- VI

Treść

Dnia 24.03 o godzinie 8.40 z naszymi opiekunkami: p. Agatą Popardowską i Patrycją Bugajską wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego Podegrodzia. Najpierw udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. Gdy weszliśmy do budynku zastaliśmy pyszny poczęstunek. Następnie weszliśmy do dużej sali. Przywitali nas prezenterzy Cogiteonu, którzy przyjechali z Krakowa. Przeprowadzali wiele eksperymentów i doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii. Pokaz zaczęli od szczegółowego opisu powietrza i jego składu. Dowiedzieliśmy się również o zastosowaniu dwutlenku węgla w przyrodzie i o różnych substancjach cieplnych. Pierwszym doświadczeniem było pokazanie wpływu powietrza na ogień. Następnie ujrzeliśmy makietę miasta w przyszłości oraz wpływ zanieczyszczeń na środowisko. Czas nam upłynął bardzo miło, po czym udaliśmy się do Muzeum państwa Zofii i Stanisława Chrząstowskich, które mieści się w innym budynku. Przywitała nas Pani Małgorzata, która pokazała różne, ciekawe zabytki.

W pierwszym przedziale były rzeczy codziennego użytku, między innymi: stara pralka, maselniczka oraz wiele przyrządów kuchennych. Obok był pokój dziecięcy z wyposażeniem: zabawki, które były robione ze szmat, meble – malowane skrzynie, rzeźby i święte obrazy. Widzieliśmy też sprzęty kowala i garncarza. Na półkach stały różnokolorowe dzbanki wykonane z gliny. Na ścianie wisiały przyrządy kowala np. podkowy, kleszcze do wyrywania zębów. Widzieliśmy przyrządy rolnicze:cep, pług, sierp, który służył do ścinania zboża. Urzekły nas przedmioty związane z tradycją bożonarodzeniową i kolędniczą. Ujrzeliśmy tam gwiazdę betlejemską, turonie, szopkę z kukiełkami. Niedaleko znajdowały się gabloty z wykopaliskami archeologicznymi. Po drugiej stronie podziwialiśmy piękne podegrodzkie stroje. Były bardzo kosztowne dlatego przekazywano je z pokolenia na pokolenia. W muzeum bardzo się nam podobało. Nasza kolejną atrakcją w tym dniu była lekcja w Gminnej bibliotece. Pani bibliotekarka oprowadzała nas po działach dziecięcych, po czym zadawała pytania o pisarzy, których znamy i lubimy. Mogliśmy się pochwalić znajomością utworu Wisławy Szymborskiej, nawet wykonaliśmy wersję muzyczną Nic dwa razy. Była zachwycona naszym występem.

Przeszliśmy do sali komputerowej. Zobaczyliśmy dawne katalogi w wersji papierowej, po czym dowiedzieliśmy się jak korzystać z katalogu w wersji online. Przeprowadziła nam ćwiczenia praktyczne. Dodatkową atrakcją była gra w rebusy i przysłowia.

Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

26508