Przejdź do treści
3
Przejdź do stopki

O szkole

Treść

Mokra Wieś

Mokra Wieś (do XVIII w. Mokra Dąbrowa) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Podegrodzie.

 

Położenie

Niewielka wieś położona wśród lasów w Beskidzie Wyspowym. Na wysokości od 400-450 m n.p.m. Zajmuje 4,29 km² (6.6% powierzchni gminy). Graniczy z: RogamiPodegrodziemGostwicąDługołęką-ŚwierkląOwieczką oraz z Stroniami.

 

Toponimika

Początkowa nazwa wsi to Mokra Dąbrowa. Najstarsze zapisy tej nazwy to Dubroua Mokra i Dabrowa Mokra i pochodzą one z lat 80. XIII w. Nazwa Dąbrowa oznaczała miejsce mokre porośnięte lasem, jak również las dębowy. Mieszkańcy nazwę wsi tłumaczą legendą mówiącą, że istniała kiedyś miejscowość o nazwie Dąbrówka. Pewnego roku wieś nawiedziły duże opady deszczu, co było przyczyną zapadania się położonej na wyżynie wsi. Ludzie opuścili Dąbrówkę i znaleźli nowe miejsce zamieszkania. Nowy teren był mokry, więc nowo powstałą wieś nazwano "Mokrą Wsią".

 

Historia

Wieś wzmiankowana w dokumentach z 1280 i 1283, jako Mokra Dąbrowa. Nazwa ta istniała do XVIII w. Wieś duchowna Mokra Dąbrowa, własność klasztoru klarysek w Starym Sączu, położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sądeckim województwa krakowskiego. 

Pierwszym sołtysem wsi był Goly, który wieś otrzymał od księżnej Kingi, wraz z przywilejem dziedziczenia przez jego synów funkcji sołtysa. Drugim sołtysem był jego syn Sieciech, który sprzedał sołtystwo Szymankowi, ale bez przywileju.

 Od 1955 funkcjonuje w Mokrej Wsi jednostka OSP.

 W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

 Wierni kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii w Podegrodziu.

 

Zabytki

 

Edukacja

 

OSP Mokra Wieś

HISTORIA

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrej Wsi powstała w 1955 z inicjatywy Wojciecha Kostrzewy, Stanisława Olszaka, Zbigniewa Olszaka, Piotra Hejmeja, Józefa Zwolińskiego, Władysława Niemca i Jana Lecha. W latach 1957–1962 wybudowano remizę. Jednak w 1985 decyzją walnego zebrania członków OSP postanowiono sprzedać budynek remizy. Nową siedzibę jednostki oddano do użytku w 1999. 22 września 2006 obchodzono jubileusz 50-lecia powstania OSP

Zdjęcia

21302