Przejdź do treści
3
Przejdź do stopki

Wycieczka do Starego Sącza

Wycieczka do Starego Sącza

Treść

  W dniu 29.09.2023r. z opiekunkami p.Patrycją Bugajską i Agatą Popardowską udaliśmy się do Starego Sącza. Naszym celem było zgłębienie historii tego pięknego i zabytkowego miasta.

  Po dotarciu do Centrum Opoka, pani przewodnik poprowadziła nas na Ołtarz papieski. Dowiedzieliśmy się, że jego projektantem jest Zenon Remi z Zakopanego. Projekt został wykonany w związku z przyjazdem Jana Pawła II w roku 1999.  Kolejno udaliśmy się do Muzeum Jana Pawła, gdzie zachowane są drogocenne pamiątki po Janie Pawle.

  Niedaleko ołtarza mieści się żródełko św.Kingi. Wodą obmywaliśmy oczy, bo jak legenda głosi woda ma zdrowotne działanie.

  Zmierzając do Kościoła św. Trójcy przeszliśmy Bramą Seklerską, mijaliśmy też tablicę upamiętniającą zwycięską bitwę pod Wiedniem i pobyt Jana III Sobieskiego w Starym Sączu. W Kościele Klarysek p. przewodnik mówił o powstaniu klasztoru, jego zabytkach i Kindze, która poświęciła swoje życie Kościołowi.

  Naszym kolejnym celem było Centrum Ady Sari. Tutaj oglądaliśmy wystawę związaną z naszym astronomem Mikołajem Kopernikiem, zgłębiliśmy swoją wiedzę o Kosmosie oraz wysłuchaliśmy informacji i ciekawostek na temat powstania miasta i jego działalności.

  Przemierzając rynek starosądecki, zakupiliśmy pamiątki i przeszliśmy na Leśne Molo. Po drodze dużo radości sprawiła nam ścieżka przyrodnicza, która w przezroczystych kulach przedstawiała ewolucję żaby. Z platformy widokowej rozprzestrzenia się piękny widok na Stary Sącz i okolice. Zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia i pełni wrażeń, napełnieni historycznymi opowieściami wróciliśmy do naszych domów.

19973